Вече втора година ОУ „Тодор Каблешков“, гр. Пловдив е домакин, който представя свои иновации пред други училища по НП „Иновации в действие“. Тази година училището посрещна гости от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, с. Момчиловци, обл. Смолян и от ОУ „Христо Ботев“, гр. Варна. Пред тях учители и ученици представиха открити уроци по иновативните предмети за социално-емоционално учене „Аз и другите в начален етап и визуално програмиране чрез „Основи на програмирането“ в прогимназиален етап.
Емилия Алексиева – директор на училището представи пред гостите приложението на модела PERMA и позитивната психология в образованието.
Как учениците се учат да идентифицират и назовават емоциите си и как променящите се през деня емоции оказват силно влияние върху действията на децата, представи педагогическият съветник на ОУ „Тодор Каблешков“ – Нина Тодоров. Тя запозна гостите с Барометър на емоциите – най-използваното средство в часовете по „Аз и другите“ за измерване на настроението на малките ученици.
Много положителни отзиви у гостите предизвикаха уроците за развитие на емоционалната и социалната интелигентност у учениците като едни от уменията на 21 век.
Във II клас урокът за социално-емоционално учене бе свързан с един от най-ценните човешки добродетели – любовта и бе представен под ръководството на г-жа Недялка Иванова. Часът премина неусетно за учениците в интересни игри, работа в екип и дискусии. Чрез цитати за любовта под формата на пъзели, малчуганите осъзнаха значението на качеството и как се проявява то у хората. Чрез емоционален видеоклип учениците разбраха, че любовта е свързана с друга човешка ценност – добротата. Минути след това се превърнаха в строители на „Домове на любовта“, които изградиха с цветни тухли от човешки добродетели и качества. Накрая второкласниците изработиха „Медал на обичта“, чрез който показаха специалното си отношение към уважаван и ценен от тях човек.
Интересни и забавни бяха уроците и в III клас, представени под ръководството на г-жа Мирослава Драгославова. Като едно от най-значимите и ценни качества на личността бе засегната темата за добрината. Емоционалният урок протече с многообразие от дейности и игри, чрез които учениците осмислиха понятието добрина, научиха се да разпознават качеството в себе си и другите, осъзнаха връзката между добрина и добри постъпки, както и влиянието на добрината в отношенията ни с другите. В началото на часа се измери настроението на учениците чрез Барометър на емоциите, който установи спокойна и творческа атмосфера в класа. Интерес у любознателните третокласници предизвика емоционалната кръстословица, която по забавен начин им разкри акцента на урока. Чрез QR кодове учениците, разпределени в екипи, откриха мъдри мисли за добрината и дискутирайки заедно, сами стигнаха до извода какво значи добрина и как се проявява тя у хората. Разбраха, че добрината има много лица и се опитаха да я открият в ситуация чрез видеоклип, който трогна детските им сърца. Слънчеви усмивки у малките ученици предизвика „Слънцето на добрината“, които те сами изработиха от качества на личността, породени от добрината. Като призив да се стремят към доброто и да правят добрини, г-жа Драгославова отправи предизвикателство към своите ученици да отбелязват ежедневно в „Дневници на добрината“ своите добри дела и думи към хората. Въодущевени, децата обещаха на есен да покажат дневниците си и сами пожелаха да се надпреварват в това кой ще е станал по-добър. В края на чувствения урок учениците проявиха своята добрина и пуснаха цветни балони в небето, като чрез тях изпратиха позитивни послания към хората по света с надежда да зарадват някого.
Увлекателни за всички бяха и Заниманията по интереси за личностно развитие, в които третокласниците бяха въвлечени в дейности за справяне с напрежение, тревожност и стрес. Чрез дихателни упражнения, визуализация, арт-техника и промяна на гледната точка, малките ученици осъзнаха, че тревожността и притесненията могат да се овладяват със специални техники. Играта „Намери доброто“ зареди третокласниците с много позитивно настроение. Тя накара децата да осъзнаят, че въпреки негативните емоции и тревоги, трябва да търсим добрите неща в живота си. Полезният урок завърши с позитивното утвърждение, че „Животът е хубав!“, изречено с много радост от малките ученици.
С много желание и ентусиазъм креативните третокласници показаха и своите IT умения в Занимания по интереси „Роботика и програмиране с Лего“. Под умелото ръководство на двама техни съученици, децата построиха лунна база и програмираха робот, който може да се движи и хваща различни обекти. За много кратко време те успяха да се справят с трудното предизвикателство и впечатлиха гостите със своята бързина, логическо мислене и добра работа в екип.
Не по-малко интересно протекоха откритите уроци за социално-емоционално учене и в IV клас. Под ръководството на госпожите Стефка Славова и Ивелина Иванова учениците дискутираха по темата за съвършенството и осъзнаха какво значи то, къде се среща и как да го откриваме. Чрез „Дърво на съвършенството“, които сръчните четвъртокласници сами изработиха от редица добродетели, те разбраха как се постига съвършенство, а като пример за съвършенство в литературата, те направиха и малка книжка с легенди за цветята. Накрая създадоха красиви картички за приятелството като символ на съвършенството в човешките взаимоотношения и подариха на гостите си мотиви от ръчно изрисувани шевици върху текстил като едно от съвършените български изкуства.
В Занимания по интереси г-жа Ивелина Иванова постави акцент върху темата за добродетелите в човешката личност. Часът протече с увлекателни дейности, чрез които четвъртокласниците си припомниха най-значимите черти на личността. С много ентусиазъм те изработиха „Сърце от добродетели“ с диаманти от най-ценните човешки качества. Като символ на светлината, която озарява мрака, учениците поставяха добродетели в прозорчета на къщички, в чиято основа се намираше казус, който трябваше да решат и сами да стигнат до извода кои качества да използват. Накрая четвъртокласниците дискутираха по темата от кои добродетели имат най-голяма нужда, след което записаха качествата върху бели тениски, които облякоха с голямо вълнение.
Вълнуващо и впечатляващо за гостите протече и часът по визуално програмиране – Основи на програмирането в VII клас под ръководството на г-жа Ася Драгинова. Учениците показаха усвоените IT знания и умения през трите години от изучаването на иновативния предмет. Представиха на гостите свои проекти – образователни игри, които тренират умения по математически пресмятания, логическо мислене и работа с визуални блокчета у най-малките ученици.
Интерес у гостите предизвикаха и дейностите в Занимания по интереси в I клас за виртуална и добавена реалност. Под ръководството на г-жа Моника Георгиева малчуганите се пренесоха в необятния космос, където наблюдаваха планетите от слънчевата система. Атрактивното визуално изживяване предизвика у малчуганите желанието да научат още любопитни неща за далечния космос.











